در مواقعی که فشار استاتیک سیستم خیلی کم باشد بهترین انتخاب، هواکش اکسیال است.
هواکش مدل HRK در اندازه های قطر پروانه از ۱۵۰ تا ۹۹۹ میلیمتر و با قدرت تخلیه ۳۰۰ تا ۵۰۰۰۰ متر مکعب در ساعت برای نصب در دیوار و یا داخل کانال ساخته می شود. شرکت فارس فن این نوع هواکش ها را در سه تیپ زیر ارائه میکند.

الف : کوچک HRK – 150 تا HRK – 300
ب : متوسط HRK – 550 تا HRK – 301
ج : بزرگ HRK – 600 تا HRK – 999

این هواکش ها اصولا از چند قطعه مانند قاب، پروانه، الکترموتور، نگهدارنده موتور و توری حفاظ تشکیل می شوند.
قاب : این هواکش ها از ورق St – 13 که متناسب با قطر پروانه از یک میلیمتر تا سه میلیمتر تولید شده و برای ماکزیمم راندمان یک دهانه قیفی شکل در روی آن ایجاد گشته و برای سهولت نصب چهار سوراخ روی آن تعبیه شده است و جهت جلوگیری از خوردگی، آبکاری میگردد.

جهت آگاهی از ابعاد به جدول شماره ۳ رجوع فرمایید.

پروانه : در مدل های HRK – 150 تا HRK – 300 از ورق آلومینیوم بصورت یک پارچه توسط قالب تولید شده در مدل های HRK – 301 تا HRK – 550 پروانه، از چهار تیغه فولاد ضد زنگ Stainless steel تشکیل شده که تیغه ها توسط دو توپی آلومینیومی بر روی آن نصب می شوند.

پروانه ها طبق استاندارد شرکت J.E Stork هلند ساخته شده و توسط آن شرکت آزمایش و تائید شده اند.

در مدل های HRK – 600 تا HRK – 999 پروانه ها پنج تیغه ای از جنس آلومینیوم ریخته گری شده است.

الکترو موتور : در هواکش های کوچک HRK – 150 تا HRK – 300 الکترو موتور، ساخت شرکت Olmo ایتالیا یا مشابه است که ۱۳۰۰ دور در دقیقه میزند و بسیار کم صدا می باشد. این الکتروموتور ها فقط جهت استفاده در هواکش تولید شده است و فاقد هر نوع IP  و کلاس حفاظتی استاندارد می باشد.

در هواکش های متوسط و بزرگ HRK – 301 تا HRK – 999 از الکتروموتورهای استاندارد B3 یا B5 تک فاز یا سه فاز با دورهای ۱۴۵۰ و ۹۰۰ با کلاس F و IP54 و IP55 استفاده میگردند که این الکتروموتور ها از مرغوبترین مارک های معتبر در بازار ایران تهیه می شوند و کارایی آن توسط شرکت فارس فن به مدت ۲ سال گارانتی می گردد.

الکترو موتور های ضد انفجار Explosion proof کلاس E و یا D از T3 تا T5 از نوع سه فاز در این مدل ها قابل استفاده می باشد (متاسفانه در بازار ایران الکتروموتور های ضد انفجار تک فاز موجود نیست).

نگهدارنده موتور : در هواکش های کوچک HRK – 150 تا HRK – 300 الکتروموتور ها، توسط توری به قاب متصل می گردد ولی در اندازه های بزرگتر می تواند نگهدارنده الکتروموتور توری و یا پایه های باشد که از ورق St – 13 با توجه به وزن الکتروموتور از نبشی مناسب تولید می گردد.

توری حفاظ : کلیه هواکش ها در یک طرف دارای توری می باشد. دمپر وزنی و یا توری حفاظ در خروجی هواکش جزء لوازم اضافی محسوب می گردد.جهت آگاهی از مشخصات فنی و مقدار هوادهی در فشار های مختلف به جدول شماره سه مراجعه فرمائید.

توجه : هواکش های محوری (توربو) که می توانند تا ۲۵۰۰ پاسکال فشار را تحمل نمایند نیز تولید می گردد.